KONST / Litografier / Färglitografi 4892210
nr 489 2210
Färglitografi
sign. Larson, fiskare, 11/150, 33x47
Utrop:
100 kr
måndag 8 oktober 2007
kl 17:02:31
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Larsons ungar (Lisa Larson)
Larsons ungar är en serie figurer i stengodslera designad av Lisa Larson för Gustavsberg 1961. Larsons ungar producerades 1962-1980 beroende på figur.